Mint ahogy a legtöbb betegség, amit "összeszedünk valahonnan" a nátha is első sorban az immunrendszer legyengülésének következménye. De mitől gyengül le az immunrendszer? A téli időszámítás felköszöntésével a nappalok lerövidülnek és az éltető napfény sokkal kevesebbet simogatja a bőrünket mint szeretnénk. Ez kihat a mindennapjainkra mind lelki, mind fizikai szinten. A fizikai okok egyszerűek: télen, a fűtésszezon is megkezdődik. A levegő por és egyéb telítettsége is megnő, ami sok munkát ad az orrnak. Az orrunkban megrekedt szennyezőanyagok, szabadon szálló kórokozók kicsapódnak és ezt fújjuk bele a zsebkendőbe. Ha a rendszeres ürítés elmarad, akkor megkezdődik a szájlégzés, ami már szabad utat enged minden vírusnak és bacilusnak a szervezetbe jutáshoz.
Ebben az esetben már csak a mandula, az utolsó kapu állíthatja meg veszélyes kórokozók szervezetbe jutását. Ebből a szempontból a legveszélyeztetettebbek a gyerekek, akik hajlamosak az alapos orrfújást ellustulni. A másik, még kutatási fázisban lévő ok a D vitamin hiánya. A nap által felszabadított D vitamin nem csak a csontok egészséges fejlődésében játszik nagy szerepet. Fontos küldetése a mellékpajzsmirigyek hormontermelésének szabályozása is, vagyis, ha nincs elegendő D vitamin a szervezetben, akkor a mellékpajzsmirigyek hormontermelésének következtében depressziós tünetek is kialakulhatnak. Emellett a napos órák csökkenésével a melatonin hormon termelése fokozódik, ezt a tobozmirigy termeli, átállítja szervezet belső óráját és gátolja a szerotonin termelést, ami viszont ingerületközvetítő. Ez az ingerületközvetítő segít javítani a kedélyállapotot, fokozza figyelmet és a memóriát. Régóta összefüggésbe hozták már a szerotonin alacsony szintjét a szorongással és a depresszió kialakulásával. Kutatások bizonyítják, hogy a harag, a pesszimizmus és a depressziós állapot gyengíti az immunrendszert. Hazánkban évente többszázezer embert érint, a téli, napfény hiánytól kialakuló depresszió, ami miatt az ember még kevésbé figyel oda az egészségmegőrző viselkedésre. Fontos kihangsúlyozni még a megfelelő, változatos, vitamindús táplálkozást is, aminek minden évszakban jelentős immunerősítő és ezáltal megelőző szerepe van. A téli depressziós időszakban, megnövekszik az önjutalmazó, örömpótló táplálkozás okozta elhízás. Az egészséges, változatos táplálkozás jó alapot képezhet egy őszi-téli, napfényhiányos időszakra. Fontos kezelés még a fényterápia. Naponta 2x-3x 20-30 percre ki kell menni a szabadba, ahol valódi napfénnyel találkozhatunk, ha ez nem megoldható, vagy az időjárás nem engedi, akkor 2500 Lux (egy jól megvilágított helyiség 400-500 Lux) intenzítású, szemmagasságban történő mesterséges fénnyel kezeljük a testünket.
Mik a lelki okok? Gyakran csupán elvonulási vágy. Szeretnél az emberektől távol maradni, a gondolataidat összeszedni és egy nátha megfelelő indok arra, hogy hagyjon békén mindenki. A felszabaduló váladékok - orrfújás, köhögés, stb. - az elfojtott érzelmek, indulatok megtestesült formái, amik másként már nem tudnak előtörni belőled. Érdemes elgondolkodni azon, hogy van-e olyan dolog az életedben, amin legszívesebben sírnál, vagy egyszerűen nincs lehetőséged megfelelően lekommunikálni a külvilág felé. Ha az orrdugulást nézzük analógiásan, egyből az a kérdés merül fel, hogy mi az ami "bűzlik", miben nem szeretnél részt venni? Töprengj el azon, hogy mik történtek veled mostanában, rakd rendbe a gondolataidat és bátran mond el, ha valami bánt, ha valami nem tetszik, ha valami szerinted "bűzlik".
A betegségek okozói saját magunk vagyunk, így saját magunk meg is gyógyíthatjuk magunkat. - Ez persze nem helyettesíti a szakorvosi konzultációt és súlyos esetben a megfelelő gyógyszereket!